12:00

Lato z książką 2020 - Eko biblioteka

 


Obecnie o życiu w zgodzie z naturą oraz stylu ekologicznym (eko) mówi się w kontekście wielu dziedzin ludzkiego życia. Troskę o przyrodę możemy okazywać nie tylko robiąc przemyślane zakupy, segregując odpady czy rezygnując z plastikowych reklamówek, ale również poprzez odpowiednią aranżację wnętrz. Dzięki paru zabiegom możemy sprawić, że nasze pomieszczenia będą wyglądały modnie i efektownie, a jednocześnie pokażą, że kwestia ochrony środowiska nie jest nam obojętna. W niniejszym poście chciałybyśmy podzielić się pomysłami na stworzenie przytulnego eko wnętrza, które są w zasięgu każdego z nas.



Jasne, naturalne kolory, nawiązujące do barw ziemi

W doborze kolorów zainspirujmy się naturą. Świetnie sprawdzą się beże, brązy, szarości, zielenie czy biel (lecz nie w nadmiarze) - wybierzmy jednak pastelowe, a nie jaskrawe odcienie. W taką kolorystykę dobrze wpasują się również roślinne i zwierzęce motywy na tkaninach, takie jak liście, kwiaty, a nawet owady. Stonowane barwy nie tylko nas uspokoją, ale także sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i harmonijne. Ponadto, pomogą nawet najmniejszemu wnętrzu stać się bardziej przestrzennym. 


Meble z surowego drewna oraz z… odzysku 

W pomieszczeniach umieśćmy meble z naturalnych materiałów - np. z jak najmniej przetworzonego drewna czy bambusa, bowiem takie nadają się do recyklingu. Możemy sięgnąć po kosze z wikliny, euro palety, drewniane pieńki lub zbite z desek skrzynki po owocach, z których można stworzyć regały, stoliki czy półki na książki. W myśl ekologiczną wpiszemy się również wykorzystując meble "z odzysku", odnawiając je i tym samym dając im nowe życie.


Zieleń

Przebywanie wśród zieleni ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie fizyczne - obniża poziom stresu, pozwala oderwać się od codziennych trosk oraz sprzyja wyciszeniu. Warto więc się nią otaczać. W stylu eko to rośliny doniczkowe stanowią najlepszą i najpiękniejszą dekorację, dlatego też nie może ich zabraknąć w naszych pomieszczeniach. Doskonałym wyborem będą te oczyszczające powietrze, o których pisałyśmy w jednym z postów [link]. Dzięki nim stworzymy w mieszkaniu własną "tropikalną dżunglę", zielony kącik - namiastkę naturalnego środowiska. 




Ozdoby z recyklingu i naturalnych surowców 

Stylowe dodatki wcale nie muszą być drogie, co więcej - każdy z nas jest w stanie stworzyć je samodzielnie. Dekoracje możemy wykonać z niepotrzebnych przedmiotów, pustych opakowań po kosmetykach czy produktach, a także elementów przyrody - gałązek, roślin, kamyków lub piasku. Zużyta szklana butelka świetnie sprawdzi się w roli wazonu, ze skrawków materiałów mogą powstać patchworkowe narzutki, a ze sklejonych ze sobą korków zrobimy modną podstawkę pod kubki. Innymi przepisami podzieliłyśmy się w poście [link]. Do aranżacji w stylu eko pasują również tkaniny wykonane z lnu, wełny, bawełny i juty.


Minimalizm 

Choć styl eko nie jest tym samym, co styl minimalistyczny, podobnie jak on zakłada oszczędność w kwestii dekoracji. Sprzeciwia się on konsumpcjonizmowi i nadmiernemu gromadzeniu zbędnych przedmiotów, często nabywanych pod wpływem impulsu. Urządzając pomieszczenie postawmy więc raczej na prostotę i elegancję niż przepych i nadmiar. W takich wnętrzach łatwiej się skupić oraz wyciszyć, a tym samym czerpać większą przyjemność z czytania książek. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Filia nr 25 , Blogger