Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Lekcje biblioteczne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Lekcje biblioteczne. Pokaż wszystkie posty

18:00

Co się u nas działo jesienią...

Może jesteście ciekawi, co się u nas działo w ostatnich miesiącach?  Tradycyjnie działo się sporo!
   Z przedszkolakami z okolicznych przedszkoli (MP nr 21, 25, 34, 90) świętowaliśmy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia, czwartoklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 59 prezentowaliśmy HITowe Serie Młodzieżowe czyli co warto przeczytać, klasy pierwsze z tej samej Szkoły Podstawowej obchodziły  w bibliotece Święto Niepodległości, zastanawiając się, kim jest patriota.
    W zeszłym tygodniu odwiedziła nas młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych z Katowic i z klas 7-ych Szkoły Podstawowej nr 59 - pod wodzą Małgorzaty Jabłońskiej z Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej uczestniczyli w warsztatach Pola Widzenia Książki. Seniorzy spotykali się z naturoterapeutką Edytą Ossowską, a wszyscy chętni z pisarzami - Wojciechem Dutką, Marianem A. Noconiem, Przemysławem Garczyńskim. Oczywiście cały czas odwiedzamy nasze zaprzyjaźnione przedszkola, gdzie przekonujemy dzieci, że czytanie jest jak fruwanie:), regularnie raz w miesiącu spotyka się też  Dyskusyjny Klub Książki.
 Czymś nowym w naszej bibliotece był konkurs recytatorski dla katowickich przedszkoli, organizowany wspólnie z Miejskim Przedszkolem nr 90 pod wiele mówiącym tytułem "Wierszyki łamiące języki", jury miało ciężki wybór, a wszyscy widzowie byli pod wrażeniem, jak dzieci młodsze i starsze radziły sobie z łamańcami językowymi M. Strzałkowskiej, L.J.Kerna, J. Brzechwy i innych.
Misie czekają na dzieci
Promocja książki M.A. Noconia - "Artefakt umysłu"
Małgorzata Jabłońska "Pola widzenia książki"
Młodzi artyści przy pracy
Efekt końcowy warsztatów
"Wierszyki łamiące języki" - przywitanie występujących i gości
Nasze jury
Jedna z laureatek
Jury obraduje, a dzieci z p. Basią z MP nr 90 się bawią
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie - może spotkamy się znów za rok?

18:03

Marzec w naszej bibliotece

W marcu jak w garncu - tak mówi przysłowie i u nas w marcu też działy się  rzeczy rozmaite - zachęcaliśmy do czytania klasy piąte, pokazując starsze i nowsze HITowe serie młodzieżowe, a klasom drugim przybliżałyśmy postać Marii Kownackiej, pisarki i twórczyni Plastusia. Odbywało się oczywiście Czytanie na dywanie - w każdy wtorek o 17, Dyskusyjny Klub Książki tym razem omówił "Wilki" Wajraka, czytałyśmy też w zaprzyjaźnionych przedszkolach - ciągle przebojem są książki o Albercie Albertsonie, ale podobały się też opowieści z książki Ch. Bjork "Księżniczki i smoki".
HITowe serie młodzieżowe

Plastusiowe skarby



17:04

Świątecznie bibliotecznie ...

  Grudzień to tradycyjnie czas spotkań w świątecznym nastroju i my tę tradycję chętnie podtrzymujemy:) Świątecznie spotkaliśmy się z klasą II e ze Szkoły Podstawowej nr 59 i z seniorami z OPOKI, rozmawialiśmy oczywiście  o przygotowaniach do Bożego Narodzenia, o tradycjach typowych dla różnych miejsc w Polsce, rozwiązywaliśmy też gwiazdkowe łamigłówki i krzyżówki.
   W odrobinę nostalgicznym natomiast klimacie odbyło się spotkanie z Łukaszem Respondkiem - tematem był Park Śląski, z którym prawie każdy z uczestników miał związane jakieś wspomnienia. Przypominamy, że książkę Łukasza Respondka pt. "Park wielu pokoleń" można wypożyczyć w większości filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, u nas również.
Kl II e pod biblioteczną choinką
Seniorzy z OPOKI przy świątecznych łamigłówkach
I oczywiście książki pod choinką

18:13

XVI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym roku świętujemy tytułowy Dzień z Erichem Kastnerem i jego Don Kichotem. Oczywiście wiemy, że błędnego rycerza z La Manchy opisał Miguel de Cervantes, ale dzieciom próbował przybliżyć właśnie Erich Kastner (1899-1974) - niemiecki pisarz, satyryk, krytyk teatralny i autor książek dla dzieci. A Kastner dlatego, że mamy Jubileusz 25-lecia Partnerstwa Miast Koln-Katowice. Do potyczek z wiatrakami  zaprosiłyśmy klasy drugie ze Szkoły Podstawowej nr 59, a ponieważ jest ich w szkole dużo, to nasz Dzień Głośnego Czytania rozciągnął się na 3 dni :)  Zachęcamy do czytania lub słuchania (mamy audiobooki) książek Kastnera, bo naprawdę warto!





12:31

Świąteczny grudzień

Grudzień w naszej bibliotece - jak zresztą wszędzie - minął pod hasłem porządków i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Przez 2 dni nie działał nasz system komputerowy - też wymagał uporządkowania :), odwiedzili nas seniorzy z OPOKI  -  przedświątecznie łamali sobie głowy i dyskutowali o emocjach, które towarzyszą nam w czasie świąt i nie tylko, odwiedziły nas też pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 59 - wysłuchały kamishibai "Radosna nowina" oraz audiobooka o przygotowaniach do świąt w Bullerbyn i bawiły się choinkowo. Odbyło się spotkanie DKK - tym razem dyskutowano o książce Marka Wałkuskiego "Ameryka po kawałku", tradycyjnie czytałyśmy w zaprzyjaźnionych przedszkolach, dzieci na Bajce z ciastkiem malowały bombki.
W oczekiwaniu na seniorów
  
"Przedświąteczne łamanie głowy to trening mądry i zdrowy"
Pierwszaki na choinkowych zajęciach
A takich bogatych książkowych prezentów życzymy wszystkim Czytelnikom pod choinką:)



11:48

Co się działo u nas we wrześniu?


   Wrzesień - jeszcze trwa lato, ale już nie wakacje, czas brać się do pracy:) Oczywiście rozpoczął się rok szkolny, co w bibliotece widać szczególnie na regałach z lekturami. Odwiedzili nas  drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 59 - wzięli udział w śląskich zajęciach Iki piki dwa szpyndliki oraz seniorzy z OPOKI, którzy z okazji 150-tych urodzin Katowic zadumali się nad naszym miastem...
   Naszym gościem w ramach DKK była Monika A.Oleksa, autorka powieści dla kobiet, spotkanie prowadziła Gabriela Kotas, która zaprezentowała nam swoje wiersze. 
   29 września świętowaliśmy XV Dzień Głośnego Czytania - tym razem na Bajce z ciastkiem - bawiliśmy się po meksykańsku, ozdabiając sombrera i grając na marakasach.
   Wrzesień to również czas głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego, biblioteka przez 4 dni pełniła funkcję lokalu wyborczego.
   Znów odwiedzamy okoliczne przedszkola z Czytaniem jak fruwanie, poznajemy nowe dzieci i czasem nowe panie.
   A przed naszymi drzwiami kwitną piękne, wysokie niemal jak drzewo słoneczniki - zapraszamy do biblioteki!!!
iki piki...
dwa szpyndliki


Katowickie sentymenty 
i seniorzy z OPOKI
Nasz gość - Monika A.Oleksa
Ale Meksyk - Dzień Głośnego Czytania

Wesoła orkiestra












11:54

Dzień Kota

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, z tej okazji odwiedziły nas klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej nr 59, szukały kocich skojarzeń, rozwiązywały krzyżówkę z kotem i obejrzały dużo kocich książek.

17:52

W marcu jak w garncu

Lubię marzec, bo w marcu mam urodziny:) choć zazwyczaj nie rozpieszcza nas pogodą i bywa pod tym względem nieprzewidywalny, ale powoli wszystko zaczyna się zielenić  i robi się optymistycznie.... U nas w marcu spotkaliśmy się z najsilniejszą dziewczynką świata - Pippi Pończoszanką, a okazją był obchodzony 1 marca Dzień Piegów.
A Wam jaki bohater książkowy kojarzy się z piegami?

Pippi i pan Nilsson czekają na dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 59

Szukanie różnic w wizerunku Pippi

A tu już odwiedzamy przedszkolaki z Ośrodka na Ułańskiej

Razem z nami były Tygrysy z Przedszkola nr 25, które zaprezentowały sztukę pt. W poszukiwaniu wiosny

Odnaleziona Pani Wiosna częstuje lizakowymi kwiatami


Copyright © 2014 Filia nr 25 , Blogger