15:54

Ty druha we mnie masz

Dzisiaj, czyli 9 czerwca, obchodzimy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji chcemy przywołać literackie przykłady przyjaźni, które uważamy za szczególnie piękne lub też... zaskakujące. Być może któryś z nich przypomina Wam własne doświadczenia i przeżycia? A może utożsamiacie się z wymienioną postacią? Zapraszamy do lektury!

 „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery – Ania i Diana

Chociaż Ania i Diana pochodziły z zupełnie innych światów, zaprzyjaźniły się niemalże od razu. Różniły się pod wieloma względami, poczynając od wyglądu, a kończąc na światopoglądzie oraz pochodzeniu ich rodziny, ale połączyło je wzajemne zrozumienie i otwartość na odmienne przeżycia. To wspaniały przykład młodzieńczej przyjaźni, która przetrwała całe życie.


* * *

„To” Stephen King – paczka przyjaciół nazywana przez siebie „Klubem Frajerów”

Siódemkę dzieciaków z Derry w stanie Maine łączą traumatyczne przeżycia. Gdy mają 11 lat, miastem wstrząsa fala niewyjaśnionych morderstw, których ofiarami padają wyłącznie dzieci. Dorośli nie potrafią rozwikłać zagadki ich śmierci, więc dzieci w odruchu samoobrony biorą sprawy w swoje ręce. Po latach potwór zwany To powraca, a dorośli już bohaterowie ponownie muszą stawić mu czoło. „Klub Frajerów” jest wobec siebie lojalny i w razie potrzeby jest w stanie nawet oddać za siebie życie.

* * *


„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery – tytułowy Mały Książę i lis

Lis uczy Małego Księcia co oznacza „oswojenie kogoś”, kiedy ktoś zupełnie obcy staje się nam jedyny na świecie, gdy go oswoimy staje się naszym przyjacielem. Jednak, żeby tak się stało, aby się do kogoś zbliżyć i go poznać, potrzeba dużo czasu i cierpliwości. Dopiero wtedy staje się dla nas wyjątkowy. Jeśli o niego dbamy, chronimy go i słuchamy, staje się nasz. Trzeba tylko pamiętać o tym, że „stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”. 

* * *

„Moje przyjaciółki z Ravensbrück” Magdalena Knedler - Maria, Sabina, Bente i Helga

Cztery więźniarki KL Ravensbrück w strasznych warunkach obozowych próbują zachować resztki człowieczeństwa. Każda z przyjaciółek staje się depozytariuszką pamięci o pozostałych, ponieważ ta, która przeżyje, będzie miała za zadanie opowiedzieć historię reszty kobiet. Za obozowymi murami, gdzie pewna jest tylko śmierć, taka więź jest wszystkim, co mają. Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek.

* * *

„Po prostu razem” Anna Gavalda – Camille, Paulette

To niezwykła powieść o przyjaźni kilku osób, które bardzo dużo dzieli, pochodzą z różnych środowisk, ale łączy ich potrzeba bliskości. To historia o międzypokoleniowej przyjaźni młodej, aczkolwiek poranionej przez życie Camille i starszej Paulette, która wymaga pomocy. Kobiety stają się sobie bardzo bliskie, spędzając czas razem dbają o siebie wzajemnie. „Po prostu razem” to opowieść o życiu, o relacjach międzyludzkich, które bywają trudne i skomplikowane, ale potrafią również uleczyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Filia nr 25 , Blogger