15:38

Książki, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć




Są takie filmy, które każdy widział lub kojarzy - zajmują stałe miejsce w popkulturze, a na cytaty z nich możemy natknąć się zarówno w innych utworach, jak i w życiu codziennym. Wiele z nich to ekranizacje książek, równie lub nawet bardziej znanych i uznawanych za kultowe. Tak jest na przykład w przypadku książek Dana Browna, J. K. Rowling czy J. R. R. Tolkiena. Dzisiaj chciałybyśmy opowiedzieć o odwrotnej sytuacji - o zapomnianych literackich pierwowzorach, które dały początek słynnym produkcjom. Odkrycie niektórych z nich było dla nas sporym zaskoczeniem!



Shrek!, William Steig

Historia ogra, jego żony Fiony oraz wiernego towarzysza Osła bawi nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Wszyscy dobrze znamy wizerunek Shreka utrwalony przez amerykańską animację wytwórni DreamWorks z 2001 roku, nie wszyscy jednak mają świadomość, że film bazuje na historii zielonego stwora z książki Shrek! Williama Steiga, wydanej w latach 90. W wersji literackiej, pisanej wierszem, ogr prezentuje nam bardziej odrażające oblicze niż kinowy odpowiednik, a jego ukochana jest “księżniczką jeszcze paskudniejszą i brzydszą niż on sam”.

Ptaki, Daphne du Maurier

Ptaki z 1963 roku to jedno z najpopularniejszych dzieł mistrza suspensu - Alfreda Hitchcocka. Nawiązuje ono luźno do historii autorstwa Daphne du Maurier o tym samym tytule, pochodzącej z zbioru opowiadań “The Apple Tree: A Short Novel and Several Long Stories”, wydanego w 1952 roku. Hitchock wprowadził do opowieści pewne zmiany - przeniósł ją z Kornwalii do Kalifornii, wprowadził nowe postaci, a z pewnych całkowicie zrezygnował, jednak w obu wersjach kluczową rolę odgrywają stada ptaków, które zaczynają się gromadzić i atakować ludzi. Du Maurier napisała Ptaki po zakończeniu II wojny światowej, a w jej twórczości można dostrzec symbolizm oraz mówienie poprzez metafory - lektura przywołuje wojenne obrazy, pokazuje skutki ignorowania oczywistych przesłanek, sugerujących, że wkrótce wydarzy się coś złego oraz ludzkie zachowania w czasie zagrożenia. Obnaża też pewne mechanizmy społeczne związane z narastaniem paniki w obliczu ataku wroga.

Drive, James Sallis

Kolejnym przykładem kultowego filmu bazującego na mniej znanej książce jest Drive z 2011 roku (reż. Nicolas Winding Refn). Książka autorstwa amerykańskiego pisarza Jamesa Sallisa została wydana w 2005 roku i opowiada historię bezimiennego kierowcy, który za dnia pełni rolę hollywoodzkiego kaskadera w scenach samochodowych, a nocą zmienia się w kierowcę gangsterów, których rozwozi po całym Los Angeles. Pod względem fabularnym oba utwory nie różnią się od siebie znacząco. W powieści jednak mamy do czynienia z pomieszaniem chronologii, co może być jedną z przyczyn - jak można zauważyć po reakcji czytelników - mniej entuzjastycznego jej przyjęcia. Z tego pomysłu zrezygnował reżyser filmu i być może dlatego produkcja szybko zyskała uznanie zarówno krytyków, jak i widzów.


Pani Doubtfire, Anne Fine

Tytułowa bohaterka jest doskonale wszystkim znana z amerykańskiego komediodramatu z 1993 roku. Nie każdy jednak wie, że film powstał na podstawie powieści z 1987 roku, napisanej przez Anne Fine. Autorka zainspirowała się prawdziwą Madame Doubtfire, która prowadziła sklep w Edynburgu. Pisarka mieszkała tuż za rogiem wspomnianego sklepu, na którym widniało namalowane farbą nazwisko starszej pani. Wówczas Anne Fine zapisała je sobie. Po śmierci Madame Doubtfire, autorka wydała książkę, która początkowo stała ukryta na bibliotecznych półkach. Dopiero po ośmiu latach została odkryta przez Hollywood i doczekała się ekranizacji.



Rambo: Pierwsza krew, David Morrell

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie widziałaby chociaż raz słynnego filmu z Sylvestrem Stallonem w roli głównej - szczególnie, że telewizja bardzo chętnie przypomina ten hit z 1982 roku. John Rambo, weteran wojny w Wietnamie powraca do Stanów Zjednoczonych. Teraz pragnie tylko spokoju i odpoczynku. W ojczyźnie za którą walczył, nie jest jednak traktowany jak bohater. Wędruje z miasta do miasta i gdziekolwiek się udaje, ludzie widzą w nim włóczęgę i przeganiają go. Pewnego dnia przybywa do miasta Madison w stanie Kentucky, gdzie zostaje poniżony przez miejscowego komendanta policji, Teasle'a. Tym razem Rambo nie wytrzymuje takiego traktowania i postanawia walczyć o swoją godność… Film różni się od powieści przede wszystkim zakończeniem, ale jakie ono jest - tego nie zdradzimy. Musicie przekonać się sami...

***

#ksiazkanakryzys

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Filia nr 25 , Blogger